Eviniz İçin En İyi Klima yi Seçme

Eviniz İçin En İyi Klima yi Seçme

Bu kılavuzumuz , bir sonraki soğutma veya ısıtma cihazınız için doğru seçimi yapmak için bilmeniz gereken her türlü klimayı kapsarmaktadır.

Bazı istatistiklerle başlayalım ve piyasada bulunan çeşitli AC türleri hakkında bilgi edinmeye geçelim isterseniz.

Klimalar, ABD’deki evlerde en yaygın elektrikli cihazlar arasında yer almaktadır. Evlerin neredeyse% 75’inde şu veya bu tipte klima bulunmaktadır. ABD Enerji Bakanlığı tarafından toplanan istatistiklere göre, klima kullanımı ülkede üretilen toplam elektriğin yaklaşık% 6’sını oluşturmaktadır. Bu kullanımı parasal terimlere çevirdiğimizde bize 29 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir miktar verir.

Artık farklı tipteki klimalara güç vermek için harcanan paranın miktarını bildiğimize göre, yeni bir klima sistemi satın alırken veya eskisini değiştirirken birinin neler yaşadığını görelim.

Klima ünitesi, herhangi bir evin ayrılmaz bir parçasıdır ve sahip olmanız gereken ev aletleri bütçenizin büyük bir bölümünü kaplar. Evinizin soğutması, konforu ve enerji tüketimi doğrudan buna bağlı olduğu için doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Her birinin kendi artıları ve eksileri olan farklı tipte klimalar vardır.

Bir sonraki klima sisteminiz hakkında nitelikli bir karar verebilmeniz için, derinlemesine araştıralım ve piyasada bulunan klima türlerini inceleyelim.

Piyasada altı ana tip klima ekipmanı bulunmaktadır. Her klima tipi belirli bir alan için tasarlanmıştır ve belirli bir amacı yerine getirir. Farklı AC türleri aşağıdaki gibidir:

 1. Merkezi Klima
 2. Kanalsız Mini Bölme
 3. Pencere Klima
 4. Taşınabilir klima
 5. Hibrit / Çift Yakıtlı Klima
 6. Akıllı Klima
 7. Jeotermal Klima

Aşağıda, eviniz için en iyi AC tipini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 4 önemli faktörün bir dökümü yer almaktadır.

 1. Bütçe
 2. Enerji tüketimi
 3. Alan Gereksinimleri ve Bakım
 4. Soğutma Gücü
 5. Merkezi Klima

Büyük bir eviniz varsa ve aynı anda birden fazla odayı soğutmak istiyorsanız, bu tür klima sizin için en uygunudur. Merkezi bir klima ünitesi, evinize monte edilmiş kanallardan havayı düzenleyen bölünmüş bir sistem kullanır. Kanallı sistem olarak da bilinir .

Bölünmüş yön, sistemin iki ana birimin bir kombinasyonu olduğunu ima eder. Kondansatör ve kompresör içinde toplanan dış ünite. İç ünite evaporatör serpantinleri ve hava tutucudan oluşurken. Herhangi bir tipik klima gibi, merkezi klima da iç ortam havasındaki ısıyı gidermek için soğutucu akışkan kullanır . Bu ısı dışarıya çekilir ve soğuk hava kanallardan içeri itilir.

Modern HVAC teknolojisini kullanan programlanabilir termostatlar, akıllı bir ev deneyimi için merkezi klimalarla birleştirilebilir.

Merkezi bir klima sisteminin avantajları:

 • Kanallara bağlı tüm odaları tek seferde soğutarak, minimum sürede evin etrafında daha serin ve düzenli bir ortam yaratır.
 • Tüm odalarda soğuk hava sirküle edildiğinden, evin içindeki nem azaltılır ve genel ortam daha konforlu hale gelir.

Merkezi klima sisteminin dezavantajları:

 • Çok fazla enerji tüketerek daha yüksek enerji faturalarına neden olur.
 • Kanallarda bir sorun çıkması durumunda bu tip üniteler verimlilik ve etkinliklerini kaybedebilir.
Evinizin seçimi
Eviniz için en iyisi

1. Kanalsız Mini Bölme

Daha iyi verimlilik istiyorsanız veya çok sayıda kanaldan kurtulmak istiyorsanız veya sadece evinizin bir kısmının soğutulmasını istiyorsanız, kanalsız mini split klimaları tercih etmek harika bir seçimdir.

Bu tür bir klima, bir veya daha fazla iç ünite ile birlikte gelen bir kompresör ve bir kondansatörden oluşan bir dış ünite kombinasyonudur. Bu iç üniteler bir duvara monte edilir ve hava üfleyicilerle donatılmıştır. İç ve dış üniteler borularla bağlanır ve soğutucu, kullanım türüne bağlı olarak değişkenlik göstererek içlerinde dolaşır.

Bu iç üniteler küçük ve kompakt olduğundan, her oda genellikle ısıtma veya soğutma amacıyla kullanılabilen ünitesini monte eder. Bu tür klimalar, mevcut diğer seçeneklerden bazılarına kıyasla enerji tüketiminde çok daha verimli olarak kabul edilir, ancak tüm evi kapsayacak şekilde her odaya bir tane yerleştirmeyi planlıyorsanız, cebinizde de ağır olabilir.

Kanalsız mini bölmeler bir uzaktan kumanda ile birlikte gelir, ancak akıllı bir AC kontrol cihazı ile birlikte bunları telefonunuzu kullanarak istediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz!

Kanalsız mini bölmelerin avantajları:

 • Çok fazla güçlük ve kanal çalışması olmaksızın herhangi bir yere kolayca kurulabilir.
 • Her odanın sıcaklığını ayrı ayrı kontrol edebilir.

Kanalsız mini bölmelerin dezavantajları:

 • Tek bir kanalsız mini split ünite, büyük evleri soğutmak için yeterli değildir.
 • Kanalsız mini bölmenin İç ünitesi duvara monte edildiğinden, çıplak gözle görülebilecektir.

2. Pencere Kliması

Pencere klimaları farklı boyutlarda olduğundan, tek bir odayı veya küçük bir alanı soğutmak istiyorsanız uygun olacaktır. Büyük bir pencere klimasına giderseniz, tek katlı veya tek bir açık alan olduğunu düşünerek küçük bir evi bile soğutabilirsiniz. Pencere klimaları, başından beri, daha küçük alanları soğutmanın şampiyonları olarak etiketlendi ve en yaygın klima türü olarak kabul edildi.

Pencere kliması, tüm bileşenleri içeride bulunan tek bir ünitedir. Dış tarafındaki ısıyı dışarı atar ve iç taraftaki odaya soğuk hava üfler. Adından da anlaşılacağı gibi bir pencereye veya duvarda bir delik açılarak monte edilir. Bu tür klimalar, tam AC verimliliği için düzenli olarak temizlenebilmesi için dışarı kayan bir filtreye sahiptir. Bu klimaların ünite üzerinde kontrolleri vardır ve ayrıca bir uzaktan kumanda ile birlikte gelebilir.

Pencere AC’lerinin Avantajları:

 • Daha az maliyetli ve kurulumu kolaydır.
 • Bakımı kolay.

Pencere AC’lerinin dezavantajları:

 • Çalışma sırasında gürültülü ve evin dışından görülebilir.
 • Bir pencereden görüşü engelliyorlar ve uygun bir elektrik prizine yakın yerleştirilmelidirler.

3. Taşınabilir Klima

Taşınabilir klimalar pencere klimalarına benzer. Ayrıca tüm bileşenleri içeride olacak şekilde tek bir üniteye yerleştirilirler, ancak fark, bağımsız bir ünite olması ve bu nedenle odadan odaya taşınabilmesidir. Tek gereken, onu çalıştırmak için bir elektrik prizi ve ünitenin havasının hunisini kullanarak boşaltılabileceği bir pencereye erişim.

Geçici alan soğutması istiyorsanız veya bir pencere veya split klima takmanın pratik olmadığı yerlerde portatif bir klimayı tercih edebilirsiniz. Çok kullanışlıdırlar ve daha küçük versiyonları kulübeler veya banyolar için bile kullanılabilir.

Portatif bir ünite iç mekanda bulunduğundan, evaporatör fanı sürekli olarak çalışır ve ünite içerisinde toplanan yoğunlaşmış nemi buharlaştırır.

Taşınabilir AC’lerin avantajları şunlardır:

 • Evin içinde kolaylıkla hareket ettirilebilirler.
 • Kalıcı bir kurulum gerektirmezler.

Taşınabilir AC’lerin dezavantajları şunlardır:

 • Bu tür birimler çalışma sırasında gürültülüdür.
 • Daha geniş odaları soğutmak bir sorundur.

4. Hibrit / Çift Yakıtlı Klima

Hibrit sistem, ısıtma ve soğutma açısından uygun maliyetli ve verimli bir performans sağlamak için bir gaz fırınını elektrikli hava kaynaklı bir ısı pompasıyla birleştiren bir sistemdir. Dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak, sistem fosil yakıtların yanması ve elektrik kullanımı arasında otomatik olarak geçiş yapar. Sistemin ısı pompasından fırına geçeceği sıcaklığı programlarsınız veya manuel olarak da değiştirebilirsiniz.

Yaz sezonu boyunca, ısı pompası çalıştığı gibi çalışır, sıcak havayı evinizin içinden çeker ve dışarıya atar. Kış aylarında bu süreç tersine döner ve ısı evinizin her tarafına dağıtılır. Sıcaklık, bir ısı pompasının verimli bir şekilde çalışamayacağı kadar soğuk olduğunda, fırın devreye girer.

Avantajları h ybrid klima:

 • İç mekan konforunu en üst düzeye çıkarın ve elektrik faturalarının maliyetini en aza indirin.
 • Karbon ayak izinizi azaltın.

Dezavantajları h ybrid klima:

 • İlk kurulumun yüksek maliyeti.
 • Uzun vadede başabaş ortaya çıkabilir.

5. Akıllı Klima

Akıllı klimalar, IoT özellikli bir tür mini bölme, pencere veya taşınabilir klimadır . Bu AC’ler Wi-Fi’ye bağlıdır ve bir akıllı telefon aracılığıyla küresel kontrol sağlayan yerel bir uygulama ile birlikte gelir.

Üreticiye bağlı olarak, bu klimalar çok sayıda işleve sahiptir . Bunlardan bazıları haftalık planlama, coğrafi sınır belirleme, rahat mod, sıcaklık aralığı kontrolü ve diğer birçok özelliği içerir. Bunları kullanarak, enerji tasarrufu ile birlikte büyük bir konfor elde edebilirsiniz.

Akıllı AC kontrolörleri , herhangi bir geleneksel kanallı üniteye akıllı bir AC’nin tüm işlevlerini sağlayan piyasada da mevcuttur. Programlanabilir termostatlar gibi çalışırlar ve akıllı AC’lere kıyasla çok daha düşük bir maliyetle gelirler.

Akıllı klimaların avantajları:

 • Çok sayıda özellik ile konfor ve rahatlık sağlayın.
 • Enerji tasarrufu sağlayın.

Akıllı klimaların dezavantajları:

 • Normal birimlerden daha pahalı.
 • Tüm özelliklerden yararlanmak için Wi-Fi bağlantısı gereklidir

6. Jeotermal Klima Sistemi

Jeotermal ısıtma ve soğutma nispeten yeni bir yöntem olarak kabul edilir, toprağın yalıtım özelliklerini kullanarak çalışır. 4 ila 6 fit toprağın altındaki sıcaklıklar, hava durumuna bakılmaksızın tüm yıl boyunca sabit kaldığından, jeotermal teknoloji evinizi daha verimli bir şekilde ısıtmak ve soğutmak için bundan yararlanır.

Bu sistem, suyu eviniz, bir ısı pompası ve toprak arasında dolaştıran bir döngüden oluşan borulara sahiptir. Yer altına kurmak için yoğun çalışma gerektirirler.

Jeotermal AC sisteminin avantajları:

 • Enerji kullanımı açısından oldukça verimli.
 • Diğer ısıtma ve soğutma ekipmanlarına göre nispeten daha uzun ömürlüdür

Jeotermal AC sisteminin dezavantajları:

 • Döngüler zemine kurulduğu için kurulum konuma bağlıdır.
 • Kurulum maliyeti çok yüksektir.

Yorum Yap

Geçerli bir mail adresi giriniz.

shares